Jak skutecznie pozbyć się wodorostów ze zbiornika wodnego?
Wodorosty to rośliny wodne. Do tej kategorii zaliczane są duże glony takie jak brunatnice, krasnorosty i ramienice, a także glony nitkowate i niektóre sinice Wodorosty przyczyniają się do zazieleniania wody w zbiorniku – glony nitkowate unoszą się na powierzchni zbiornika i po pewnym czasie tworzą jednolitą masę szczelnie zakrywającą lustro wody. Zanim jednak tak się stanie, glony najpierw rozwijają się na dnie zbiornika. Następnie w wyniku zbierania się tlenu powstającego w procesach fotosyntezy glony są unoszone do góry.
Jak zapobiegać rozwojowi wodorostów?
Do głównych przyczyn powstawania glonów należą wysoka temperatura, duże nasłonecznienie i wysoki poziom składników odżywczych. W wyniku nadmiernego rozrostu wodorostów woda staje się mętna, a brak tlenu przyczynia się do obumierania ryb. Dlatego o wodę w zbiorniku wodnym trzeba dbać, a gdy problem się nasili, należy wdrożyć odpowiednie metody usuwania wodorostów. Na początek warto obniżyć pH, ponieważ glony nie tolerują niskiego odczynu wody. Na dnie zbiornika można umieścić worek z kwaśnym torfem lub zastosować brykietowe minerały z torfem. Ze zbiornika należy na bieżąco usuwać gnijące resztki roślin. W dużym zbiorniku warto posadzić rośliny, które zapewnią odpowiednią równowagę biologiczną.
Biopreparaty do oczyszczania wody
Jeśli zbiornik wodny zostanie zasiedlony przez wodorosty, to trzeba sięgnąć po skuteczne metody ich usuwania. Zbiornik można oczyścić poprzez mechaniczną rekultywację, czyli usunięcie osadu zgromadzonego na dnie z użyciem ciężkiego sprzętu lub zastosować mniej inwazyjną metodę, czyli preparaty biologiczne, które w przeciwieństwie do środków chemicznych nie szkodzą rybom ani roślinom. Mikroorganizmy zamieniają zanieczyszczenia w pokarm i w szybkim tempie przywracają klarowność wody.