Prace hydrotechniczne, czyli jakie?
Prace hydrotechniczne to różnego rodzaju działania obejmujące budownictwo wodne, śródlądowe i morskie. Pod pojęciem prac hydrotechnicznym należy rozumieć na przykład budowę przystani, portów, mostów i przepustów, a także wszelkie czynności związane z regulacją zbiorników wodnych. Zasadniczo celem prac hydrotechnicznych zawsze jest zwiększenie efektywności wykorzystania gospodarki wodnej, której funkcjonowanie bez żadnych modyfikacji i ulepszeń byłoby ograniczone lub wręcz niemożliwe. Do podstawowych prac hydrotechnicznych należą:
- Regulacja rzek, obwałowań i akwenów wodnych
- Umacnianie brzegów, dna i skarp
- Odmulanie zbiorników
- Czyszczenie kanałów
- Budowa elektrowni wodnych oraz układanie rurociągów i okablowania pod wodą
- Budowa mostów, pomostów i nadbrzeży
- Budowa elementów infrastruktury wodnej, czyli portów, śluz i przystani
- Różnego rodzaju prace konserwacyjne i modernizacyjne
Prace hydrotechniczne wykonywane są w trudnych warunkach, dlatego muszą być przeprowadzane wyłącznie przez wyspecjalizowane ekipy dysponujące zaawansowanym technologicznie sprzętem. Niewłaściwie przeprowadzone prace mogą skutkować podtopieniami i powodziami, co niesie spore zagrożenia dla infrastruktury i mieszkańców.
Znaczenie prac hydrotechnicznych dla właściwego zachowania stosunków wodnych
Prace hydrotechniczne mają na celu utrzymanie zbiorników, rzek i akwenów wodnych w odpowiednim stanie. Wszelkie zakłócenia stosunków wodnych w terenie mogą mieć katastrofalne skutki dla otoczenia. Zagrożenie stanowią nie tylko podtopienia, ale także susze. Dzięki przeprowadzeniu prac hydrotechnicznych możliwe jest korzystanie z zasobów gospodarki wodnej nawet w trudnych okresach. Panująca w ostatnich latach susza staje się coraz bardziej odczuwalna, a prace hydrotechniczne mogą poniekąd zredukować skutki braku opadów.